Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]
ABCDEFGHIJKLŁMNOPQRSŚTUVWYZŹŻ

RDA

  1. home /
  2. RDA
Definicja

RDA jest  nowym standardem katalogowania, zastępującym drugie wydanie angloamerykańskich zasad  katalogowania (Anglo-Amercican Cataloguing Rules - AACR2). RDA wykracza poza wcześniejsze zasady katalogowania  - zawiera wytyczne dotyczące katalogowania zasobów elektronicznych, położono w nim również większy nacisk na pomoc użytkownikom w  znalezieniu, zidentyfikowaniu, wybraniu i pozyskaniu informacji, których poszukują. 

RDA umożliwia także  grupowanie rekordów bibliograficznych w celu prezentacji relacji pomiędzy dziełami i ich twórcami. Ta nowa, ważna cecha pozwalająca skuteczniej przekazać użytkownikom informacje o różnych wydaniach, tłumaczeniach lub fizycznych postaciach danego dzieła jest wyrazem postępu w rozwoju zasad katalogowania.

 

Struktura RDA jest oparta na modelach konceptualnych FRBR oraz FRAD, aby użytkownicy katalogów łatwiej mogli odnaleźć poszukiwane informacje. Wykorzystanie w RDA jednostek FRBR daje możliwość lepszej prezentacji danych w katalogach oprzez łączenie informacji dotyczących tego samego 

tytułu (np. tłumaczenia, skróty, różne formy dokumentów).

RDA zapewnia elastyczną strukturę opisu treści zasobów cyfrowych, zaspokajając jednocześnie potrzeby bibliotek posiadających tradycyjne zbiory.RDA, dzięki zastosowaniu w nim modelu konceptualnego FRBR, jest standardem elastycznym, umożliwiającym  wieloaspektowy opis dzieła. W RDA zidentyfikowano i dodano elementy nieobecne w AACR2, które są często używane w opisach zasobów cyfrowych.

RDA jest standardem dostosowanym do nowych technologii bazodanowych, pozwalając instytucjom na wydajne pozyskiwanie, przechowywanie i wyszukiwanie danych. W RDA stosuje się podejście  „bierz, to co widzisz” w przejmowaniu danych do opisu. Pozwala to na automatyczne pozyskiwanie metadanych bez konieczności gruntownych edycji. Zaoszczędza się tym samym czas katalogujących.

Źródło: RDA, 2009.

 

 

Data utworzenia: 17-Gru-2012 / Zatwierdzony termin: 17-Gru-2012