Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]
ABCDEFGHIJKLŁMNOPQRSŚTUVWYZŹŻ

interoperacyjność

  1. home /
  2. interoperacyjność
Definicja

Zdolność umożliwienia wymiany informacji bibliograficznych, innych informacji o obiekcie, np. jego zawartości czy treści oraz konkretnych zasobów obiektów wraz z ich metadanymi, zarówno na poziomie tradycyjnych środowisk jak i cyfrowych.

Źródło: Pacek, 2010

J.P.

Definicja

Inicjatywa do tworzenia i zachęta do używania przez dostawców systemu standardów, protokołów i zaleceń, co w konsekwencji ułatwia pracę wspólną systemów komputerowych lub dostrzeganie ich integracji widocznej z perspektywy końcowego użytkownika. Jednym z kluczowych punktów wyjścia był Otwarty System Innowacji (Model OSI) i sieć www - same w sobie mające ogromny wkład w interoperacyjność - pociągnęły za sobą dalsze inicjatywy do rozwoju systemu, szczególnie w zakresie wymiany metadanych. Interoperacyjność danych katalogów bibliotecznych jest cechą profilu Bath i Z39.50. [Harrod’s Librarians’ Glossary and Reference Book / Compiled by Ray Prytherch. - Aldershot : Ashgate Publishing Limited, 2005. - p. 376].

Źródło: Žumer, 2008

M.K.

Definicja

Zdolność komputerów do komunikacji miedzy sobą używając wspólnego zestawu protokołów. [LibrarySpeak : a glossary of terms in librarianship and information management / Comp. by Mary Mortimer. -- 4th ed.. -- Canberra : DocMatrix, 2001. -- p. 96].

Źródło: Žumer, 2008

M.K.

Data utworzenia: 01-Lis-2010 / Zatwierdzony termin: 01-Lis-2010