Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]
ABCDEFGHIJKLŁMNOPQRSŚTUVWYZŹŻ

znormalizowane numery

  1. home /
  2. znormalizowane numery
Definicja

ISBN, ISSN lub inne międzynarodowo przyjęte znormalizowane numery, które jednoznacznie identyfikują egzemplarz. [LibrarySpeak : a glossary of terms in librarianship and information management / Comp. by Mary Mortimer. - 4th ed. - Canberra : DocMatrix, 2001. - p. 165].

Jednoznaczny numer identyfikacyjny nadany wydaniu przy pierwszej publikacji, zgodnie z międzynarodowym znormalizowanym systemem identyfikacyjnym, zazwyczaj występuje gdzieś na egzemplarzu. Na książkach wydanych w twardej okładce, ISBN jest wydrukowany na odwrocie strony tytułowej i zazwyczaj na przednim skrzydełku obwoluty. Na wydaniu w miękkiej okładce, ISBN znajduje się na odwrocie strony tytułowej i z tyłu okładki (zazwyczaj w prawym dolnym rogu). Na czasopismach, ISSN pojawia się na stronie głównej lub wraz ze spisem treści każdego numeru lub z prawami autorskimi każdego tomu lub części czasopisma. Na drukach muzycznych, ISMN pojawia się z prawami autorskimi. W AACR2, znormalizowane numery wprowadza się w strefie opisu bibliograficznego dla znormalizowanego numeru i warunków dostępności. [Dictionary for library and information science / Joan M. Reitz. - Westport : Libraries Unlimited, 2004. - p. 680].

Źródło: Žumer, 2008

M.K.

Data utworzenia: 06-Cze-2011 / Zatwierdzony termin: 06-Cze-2011