Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]
ABCDEFGHIJKLŁMNOPQRSŚTUVWYZŹŻ

jednostka

  1. home /
  2. jednostka
Definicja

Coś, co ma jednostkowy i samodzielny charakter, coś co posiada niezależną i oddzielną egzystencję; abstrakcja, pojęcie, obiekt myśli lub obiekt transcendentny [Webster’s 3rd].

Źródło: ICP

J.P.

Definicja

W Polsce, na obszarze bliższym informatycznym zastosowaniom, angielskie entity funkcjonuje jako encja i przybiera dość szerokie znaczenie bytu fizycznego lub abstrakcyjnego, opisywanego w bazie danych. Natomiast w terminologii z zakresu bibliotekarstwa entity tłumaczone jest najczęściej jako jednostka i odnosi się do obiektu (który, według nowych koncepcyjnych modeli może mieć naturę fizyczną lub abstrakcyjną) deskrybowanego za pomocą opisu bibliograficznego.

Encja to element świata rzeczywistego, obiekt, który można nazwać i opisać za pomocą pewnych cech, atrybutów. Pojęcie to wywodzi się z teorii baz i organizacji danych według modelu jednostka-relacja (ang. entity-relationship, ER) opisanego w 1976 r. przez Petera Chena[1]. Występuje również w terminologii języków opartych na SGML (Standard Generalized Markup Language), w których encje są używane w celu zastąpienia dowolnego tekstu innym, zazwyczaj krótszym, poprzez odwołanie zawierające nazwę konkretnej encji zastępującej dany tekst. Encja reprezentuje zbiór obiektów mających te same cechy (atrybuty, własności), zaś konkretny obiekt świata rzeczywistego jest wystąpieniem encji (instancją encji).

Obiekty świata rzeczywistego wskazywane przez encje mogą być materialne, fizyczne (np. karta płatnicza, której atrybuty to np. numer, imię i nazwisko posiadacza, limit przeprowadzanych dziennie operacji itd.). Obiekt może być niematerialny, może to być porcja wiedzy, pojęcie, fakt czy wydarzenie (np. konto bankowe, którego atrybuty to np. numer, posiadacz, dopuszczalny debet itp.).

Źródło: Pacek, 2010

J.P.

Uwaga o zmianach

FRBR i FRAD podają następujące przykłady typów jednostek: wytwory działalności intelektualnej lub artystycznej (dzieło, realizacja, materializacja i egzemplarz); agenci (tzn. osoby, rodziny, ciała zbiorowe) odpowiedzialne za stworzenie zawartości intelektualnej lub artystycznej, za produkcję i rozpowszechnianie zawartości w formie fizycznej lub zachowanie nadzoru nad produktem; lub temat dzieła (dzieło, realizacja, materializacja, egzemplarz, osoba, rodzina, ciało zbiorowe, pojęcie, obiekt, wydarzenie, miejsce).

Źródło: ICP

J.P.

Data utworzenia: 15-Lis-2010 / Zatwierdzony termin: 15-Lis-2010